| Dato | : | 11.02.2026 kl.08:38 |
| Brugernavn | : | Jonas Jakobsen |
Danish Aerospace Company har i årevis levet et stille liv på den danske vækstbørs, First North. Det har dog forandret sig de seneste par år i takt med at investorerne har fået appetit på alt, der rimer på forsvarsaktier, og sidste år var aktien efter min mening uberettiget præget af hype og FOMO.
Danish Aerospace Company realiserede i 2024 en omsætning på 17,7 mio. kroner med et EBITDA på -3,0 mio. kroner, hvilket var markant under selskabets udmeldte guidance, hvor de forventede en omsætning på 22-24 mio. kroner og et EBITDA på 2-3 mio. kroner. Denne historie gentager sig for 2025, hvor selskabet i går efter markedets lukning meddelte, at foreløbige nøgletal for 2025 viser en omsætning på 19,6 mio. kroner mod ventet 21-23 mio. kroner. EBITDA endte på -2,0 mio. kroner mod et ventet plus på 1-3 mio. kroner. To år i streger formår man altså at ramme under egne forventninger ganske betragteligt, hvilket ikke understøtter troværdigheden i markedet.
Derudover kommunikerede man et ønske om at hente mindst 10 mio. kroner gennem udstedelse af nye aktier i løbet af første eller andet kvartal i år, hvorfor der er indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling.
Personligt vil jeg fortsat passe på med denne aktie. På trods af at aktien er mere end halveret siden toppen, hvor hypen var størst (som formanden desuden udnyttede til at sælge aktier for et millionbeløb undervejs), handles den fortsat relativt højt med en markedsværdi på over 80 mio. kroner.
Del endelig dine tanker om Dasnish Aerospace Company her i tråden.