Harboes Bryggeri A/S - Min største position venter forhåbentlig på en mange dobling

815 visninger
Tilbage til oversigten
Dato : 03.08.2026 kl.11:43
Brugernavn : LongValueGame

Jamen enig.

Ja den eneste bremse ligenu, som jeg ser det, er familien. Men mon ikke der skal ske noget. Det er et sats jeg gerne tager.


Mht. forretningen bliver det jo spændende at se udviklingen efter de har droppet de forskellige lav-margins private label forretninger. Og jeg glæder mig over at se Harboe i alle kendre supermarkeder. Især Coop er jo spændende da de droppede deres eget mærke til fordel for Harboe - sodavand. 
Og nu når engangsomkostningerne fra omlægningen forhåbentlig er afsluttet, så tænker jeg at tallene bliver bedre og bedre. De tjener jo trods alt en del mere på at sælge egne mærker.


Et risikabelt bet, det må jeg igen understrege. Men klart et sats jeg gerne tager.

Kan vi "bare" komme tilbage til niveauet over 200kr er det rigtig spændende.

Man kan jo håbe fornuften en dag sejrer, og de egne aktier annulleres.


Besvar indlæg

Dato : 03.08.2026 kl.11:35
Brugernavn : LongValueGame

Hej Hans,


Helt enig, jeg ville godt nok heller ikke basere investeringer på Millionærklubben. Men derfor er faktum stadig at de den fredag, havde en spændende dialog omkring Harboe. En dialog som egentlig gik på det samme som jeg selv tænkte dengang jeg købte.

Tillykke med din Novo rejse.


Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.16:18
Brugernavn : Hans Thorn

Disse tal kan du finde på FT


Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.16:17
Brugernavn : Hans Thorn

Year on year Harboes Bryggeri A/S's revenues fell -4.43% from 1.82bn to 1.74bn. This along with an increase in selling, general and administrative costs has contributed to a reduction in net income from 44.80m to 27.03m, a -39.66% decrease.
202220232024202520261b2b Reported revenue for the 2024fiscal year was 1.82b
Gross margin 20.80%
Net profit margin 1.31%
Operating margin

2.79%


Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.16:11
Brugernavn : Hans Thorn

Med al respekt for Millionærklubben og dets "eksperter" ville jeg personligt ikke basere mine investeringer på deres anbefalinger. Kan du huske deres Novo hype? Husk Buffetts ord sælg når alle køber og køb når alle sælger. Jeg købte Novo på 310 og solgte på 1326


Et selskab med en eps på 5,42 hvordan vil du sælge det for 400-600 kr?


 En fredag morgen på Millionærklubben hvor de besvarer spørgsmål burde sige alt




Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.16:11
Brugernavn : Hans Thorn

Med al respekt for Millionærklubben og dets "eksperter" ville jeg personligt ikke basere mine investeringer på deres anbefalinger. Kan du huske deres Novo hype? Husk Buffetts ord sælg når alle køber og køb når alle sælger. Jeg købte Novo på 310 og solgte på 1326


Et selskab med en eps på 5,42 hvordan vil du sælge det for 400-600 kr?


 En fredag morgen på Millionærklubben hvor de besvarer spørgsmål burde sige alt




Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.15:13
Brugernavn : lembramol

Jeg synes, du fokuserer for ensidigt på P/B. Ofte er P/E mere relevant (Harboes er 18,5, moderat dyr), men intet enkelttal fortæller hele historien.


Vestfyen blev solgt for ca. 83 mio (enterprise value 150 mio). Deres omsætning var 190 mio.


Harboe har en omsætning på 1,7 mia, og er ikke i krise sådan som Vestfyen var (og stadig er). Når et konkurstruet bryggeri kan sælges for en enterprise value tæt på omsætningen, virker Harboe billig med en EV på ca. 800 mio. Men sandsynligvis vil familien slet ikke sælge, så det er rent hypotetisk.


Hvad tænker du om Harboes forretningsmuligheder (Danmark/Tyskland/Amerika)? Det er veletablerede markeder med langt større spillere, så Harboe skal være meget skarpe for at klare sig. Er de det?


Et par gode indlæg på Proinvestor: https://proinvestor.com/boards/133214/


Besvar indlæg

Dato : 30.07.2026 kl.13:54
Brugernavn : LongValueGame

Jeg forsøgte lige via. Gemini at undersøge nærmere i forhold til dengang Olvi købte Vestfyens Bryggeri. Blot for at se hvad der er realistisk i forhold til multipler/Nøgletal. Dengang handlede aktien omkring 350kr-400kr., og der blev budt kurs 1.434kr.

Det svarer til en P/B på over 3.

Harboes Bryggeri A/S handler i dag til ca. P/B 0,6


Jeg kan godt vente til der forhåbentlig en dag kommer et bud på aktien. Og nej det er ikke sikkert. Men heldigvis er aktien billig alligevel, fundamentalt.


Husk i øvrigt at Harboe har et nyt top of the line produktionsanlæg.


I øvrigt handler Royal Unibrew og carlsberg til en P/B på 3,34 og 4,34.
Selv efter faldet i Royal.
Harboes Bryggeri A/S handler til en P/B på 0,6


Besvar indlæg

Dato : 24.07.2026 kl.12:09
Brugernavn : LongValueGame

Jeg har det sidste års tid købt (for mig) kraftigt op i Harboe, og har en god portion efterhånden. 

Et, synes jeg, sikkert men langt "bet".


Det er tydeligt for en hver at selskabets værdier allerede i dag er langt højere end markedsværdien. Den handles idag omkring P/B 0,63. 


Men det spændende er jo, hvis man tror på det, når selskabet en dag skal opkøbes af fx. Olvi i Finland. Så handles den slags bryggerier jo hvad der svarer til for Harboe kurs 400-600kr. 


Lyt til dagens Millionærklubben fra 42min. og 30 sek. hvor Lau fortæller han også regner med kurs 400kr. Og han har mange Harboe gennem flere år. https://www.euroinvestor.dk/podcast/euroinvestor-million-rklubben/oliepris-og-renter-skr-mmer-investorerne-og-sender-aktier-lavere


Bemærk også at Harboe ejer 30% egne aktier! Dette gør at hvis de bliver annulleret, så øges værdien af dine aktier hurtigt. Men det vil den bestemmende ejerfamilie ikke. De siger det er for at have aktierne klar til fx. opkøb af andre. Men man kunne jo også spekulere i om det er for at gøre det nemmere at blive opkøbt.


Sandheden er jo at Harboe er drevet "dårligt" førhen, og aktien er holdt nede af familiens bestemmende A aktier. Det er alment kendt. Men noget skal der jo ske.


Kig på den hvis du kan lide cases med "skjulte" værdier..


Besvar indlæg




Vil du også være en bedre investor?
Med et abonnement hos Aktieinfo bliver du klædt godt på til succes på aktiemarkedet.
Vi laver benarbejdet for dig så du nemmere kan træffe de valg der kan give dig størst muligt afkast!

Klik her og se hvordan


 

 

Det siger kunderne:

  • Jeg har længe haft søvnige penge stående i banken, som nu er kommet på arbejde efter jeg blev gjort opmærksom på Jeres råd og viden. Som kvinde gør det mig tryg at følge den daglige opdatering og det har skabt interesse for investering, som jeg før ikke havde kendskab til og allerede har givet mig en bedre privatøkonomi. Tak for det !
    Med venlig hilsen
    Karen i Nordjylland
    Vil du også have større afkast?

  • Som privat investor med egne midler er det vigtigt at kunne støtte sig til troværdig og objektiv information, både på kort sigt og til opsparingsformål.
    Erfaring og viden er særligt vigtigt i usikre økonomiske og geopolitiske tider – alle er jo dygtige, når det kun går op.
    Derfor ser jeg det daglige overblik og råd fra Aktieinfo som en uundværlig inspirationskilde, der for længst har tjent sig ind. Med tak og venlig hilsen – Jens
    Vil du også have større afkast?

  • Palle Larsen fra Trading Center Odense har været kunde hos Aktieinfo i mange år: ”Jeg er meget tilfreds med den service, som jeg får fra Aktieinfo. Deres kort- og langsigtede handelstips om køb og salg giver mig fuld value-for-money”

    Vil du også have større afkast?

  • "Aktieinfos råd har givet mig et godt overskud" – mandlig kunde, 65 år.

    Vil du også have større afkast?

  • Jeg er en tilfreds og mangeårig kunde hos Aktieinfo. Jeg får viden, tips og ideer til selv at kunne foretage egne investeringer. Og det er gået godt med mit afkast, siden jeg blev kunde hos Aktieinfo. Jeg er også meget tilfreds med, at jeg fra tid til anden kan ringe og tale med John Stihøj, hvis der er noget jeg er i tvivl om. Jeg giver Aktieinfo mine varmeste anbefalinger. Orla

    Vil du også have større afkast?

  • "Som lille privat investor er det vigtigt at have en sparrings-partner til at se de økonomiske ting, som man ikke selv har haft på radaren.
    Den sparringspartner er Aktieinfo i form af daglige nyhedsbreve samt større og detaljerede aktievurderinger. Meget værdifuld." Linda, privat investor.

    Vil du også have større afkast?

 

 

 

Tilmeld dig GRATIS nyhedsbrev
Luk
Få gratis nyhedsbrev om aktier, investeringer, analyser, trends og porteføljer.