BAR DJUS

2275 visninger
Tilbage til oversigten
Dato : 01.06.2026 kl.14:12
Brugernavn : Jonas Jakobsen

En overtegning på 47%. Bliver spændende at se hvordan markedet tager imod aktien i næste uge.


Besvar indlæg

Dato : 26.05.2026 kl.22:18
Brugernavn : Jonas Jakobsen

Jeg har valgt at tegne aktier for et mindre beløb i BAR DJUS. Min vurdering er, at aktien er fair prissat - særligt når man sammenligner med tidligere noteringer på First North, hvor urealistiske vækstplaner pumpede værdiansættelserne uberettiget i vejret. BAR DJUS er lavere prissat end alle børsnoteringer på First North siden 2020, selvom selskabet er væsentligt mere modent end langt de fleste tidligere noteringer, og har præsenteret en mere realistisk vækstplan.


Hvad er jeres holdning til BAR DJUS, efter vi nu har haft mulighed for at dykke mere ned i selskabet? Deres direktør deltog senest ved Aktieinfos arrangement i København i sidste uge, som kan ses her:


https://youtu.be/xR23Q3gOlBQ


Besvar indlæg

Dato : 13.05.2026 kl.10:12
Brugernavn : Jonas Jakobsen

Præsentationen og Q&A fra i går kan ses gennem linket herunder. Hvad tænker I om BAR DJUS efter præsentationen, hvis du så med?


https://www.youtube.com/watch?v=9MAcmALYSbc


Besvar indlæg

Dato : 11.05.2026 kl.22:43
Brugernavn : lembramol

Gode betragtninger Hans.


Mit indtryk er, at de små vækstselskaber alt for ofte går galt. Mens IPO'er for store, stabile selskaber godt kan være til attraktive priser.


For Bar Djus er det et faresignal at de - så vidt jeg lige kunne skimme - intet fortæller om hvordan det er gået i 2026. Et kvartalsregnskab havde været på sin plads.


Ellers en nogenlunde moderat prissætning af et firma, der har vist at de kan tjene penge (prisen forudsætter vækst, men ikke på fantasiniveau).


Besvar indlæg

Dato : 07.05.2026 kl.16:25
Brugernavn : Hans Thorn

Benjamin Graham, the father of value investing, strongly advised against buying Initial Public Offerings (IPOs) in a hot market, arguing they are inherently overvalued and "It's Probably Overpriced". He believed IPOs represent "insiders' private opportunities" rather than bargains for the general public, urging investors to avoid the hype surrounding new listings. [1, 2, 3]

    Avoid the Hype: Graham argued that IPOs are designed to be sold when the company's prospects look best, leading to high prices and rarely creating long-term value for initial buyers.

    The "IPO" Acronym: In The Intelligent Investor, Graham joked that IPO stands for "It’s Probably Overpriced," "Imaginary Profits Only," or "Insiders' Private Opportunity".

    Wait for the Bubble to Settle: He suggested that investors should wait until a company has been listed for a few months, allowing the market bubble to settle and the price to reflect its true value.

    Strict Rules: While he warned against them, he suggested that if an investor must participate, they should treat it as speculation and use a small portion of their funds, rather than treating it as a core "investment". [1, 2, 3, 4]

Graham’s, and later his student Warren Buffett's, perspective remains that buying stocks at or immediately after an IPO is fundamentally risky because they are not being sold at a discount to their intrinsic value


Besvar indlæg

Dato : 07.05.2026 kl.16:23
Brugernavn : Hans Thorn

Generelt er det altid bedre at vente til efter tegningerne er gennemført og se udviklingen. Husk på det er en pris sat af selskabet

ikke markedet


Besvar indlæg

Dato : 07.05.2026 kl.09:04
Brugernavn : Jonas Jakobsen

Nu er BAR DJUS ude med deres virksomhedsbeskrivelse, som selvfølgelig skal læses med interesse. Find den på linket herunder. Vil I tegne aktier i BAR DJUS?


https://bardjus.com/wp-content/uploads/2026/05/BAR-DJUS-Virksomhedsbeskrivelse-7.-maj-2026.pdf


Besvar indlæg

Dato : 25.03.2026 kl.17:59
Brugernavn : John Stihøj

Nu med korrekt link https://www.aktieinfo.net/tilmelding1/


Besvar indlæg

Dato : 25.03.2026 kl.17:58
Brugernavn : John Stihøj

At der kommer nyt blod på Børsen finder jeg altid interessant. Ja, der var en del svipsere tilbage i 2021, men lur mig om ikke selskab og rådgiver har lært heraf og sat udbudsprisen konservativt. Det er så vigtigt for det danske børsmarked, at vi får en succes, så andre vil følge efter. Det gør mig til en optimist i casen BAR DJUS.


Samtidig kan jeg også med glæde meddele, at BAR DJUS stiller op til Aktieinfos investorevent i København den 21. maj. Det er en unik mulighed for at vi kan lære selskabet godt at kende inden IPO´en. Du kan tilmelde dig eventet via dette link: http://https://www.aktieinfo.net/tilmelding1/


Besvar indlæg

Dato : 16.03.2026 kl.16:21
Brugernavn : Jonas Jakobsen

Ja, der har været nogle knap så heldige noteringer, så det er forståeligt, at flere er blevet mere påpasselige, og der er et stort pres på BAR DJUS, da de formentligt bliver dem, der bryder tørken på First North DK efter mange afnoteringer og ingen nye noteringer siden 2022 (Mendole er dog kommet på Spotlight). Bliver spændende at læse virksomhedsbeskrivelsen.


Besvar indlæg

Dato : 16.03.2026 kl.14:50
Brugernavn : lembramol

Jeg er blevet forsigtig med nynoteringer efter en del tab.


Dette firma har dog vist at de kan tjene penge. Hvad vækstpotentialet er, synes derimod svært at vurdere.


Alt afhænger af, hvordan aktien prissættes. Bliver det efter nuværende indtjening plus en beskeden vækst, går jeg gerne ind.


Besvar indlæg

Dato : 16.03.2026 kl.12:50
Brugernavn : Jonas Jakobsen

Ny børsnotering på vej - det er altid spændende. Hvad er jeres tanker?


https://bardjus.com/da/pressemeddelelse/?slug=danske-bar-djus-vil-ga-pa-borsen-med-kompromislos-kvalitet-og-kommerciel-succes


Besvar indlæg




Vil du også være en bedre investor?
Med et abonnement hos Aktieinfo bliver du klædt godt på til succes på aktiemarkedet.
Vi laver benarbejdet for dig så du nemmere kan træffe de valg der kan give dig størst muligt afkast!

Klik her og se hvordan


 

 

Det siger kunderne:

  • Jeg har længe haft søvnige penge stående i banken, som nu er kommet på arbejde efter jeg blev gjort opmærksom på Jeres råd og viden. Som kvinde gør det mig tryg at følge den daglige opdatering og det har skabt interesse for investering, som jeg før ikke havde kendskab til og allerede har givet mig en bedre privatøkonomi. Tak for det !
    Med venlig hilsen
    Karen i Nordjylland
    Vil du også have større afkast?

  • Som privat investor med egne midler er det vigtigt at kunne støtte sig til troværdig og objektiv information, både på kort sigt og til opsparingsformål.
    Erfaring og viden er særligt vigtigt i usikre økonomiske og geopolitiske tider – alle er jo dygtige, når det kun går op.
    Derfor ser jeg det daglige overblik og råd fra Aktieinfo som en uundværlig inspirationskilde, der for længst har tjent sig ind. Med tak og venlig hilsen – Jens
    Vil du også have større afkast?

  • Palle Larsen fra Trading Center Odense har været kunde hos Aktieinfo i mange år: ”Jeg er meget tilfreds med den service, som jeg får fra Aktieinfo. Deres kort- og langsigtede handelstips om køb og salg giver mig fuld value-for-money”

    Vil du også have større afkast?

  • "Aktieinfos råd har givet mig et godt overskud" – mandlig kunde, 65 år.

    Vil du også have større afkast?

  • Jeg er en tilfreds og mangeårig kunde hos Aktieinfo. Jeg får viden, tips og ideer til selv at kunne foretage egne investeringer. Og det er gået godt med mit afkast, siden jeg blev kunde hos Aktieinfo. Jeg er også meget tilfreds med, at jeg fra tid til anden kan ringe og tale med John Stihøj, hvis der er noget jeg er i tvivl om. Jeg giver Aktieinfo mine varmeste anbefalinger. Orla

    Vil du også have større afkast?

  • "Som lille privat investor er det vigtigt at have en sparrings-partner til at se de økonomiske ting, som man ikke selv har haft på radaren.
    Den sparringspartner er Aktieinfo i form af daglige nyhedsbreve samt større og detaljerede aktievurderinger. Meget værdifuld." Linda, privat investor.

    Vil du også have større afkast?

 

 

 

Tilmeld dig GRATIS nyhedsbrev
Luk
Få gratis nyhedsbrev om aktier, investeringer, analyser, trends og porteføljer.