Analyse den 26-08-2010 af A.P. Møller – Mærsk

Kurs på analysetidspunktet: 44.100

 

Aktieinfo anbefaler Langsigtet Køb.

 

Beskrivelse

A.P. Møller – Mærsk er verdens største, uafhængige rederikoncern. Faste ruter omfatter indsats af 248 egne plus 298 chartrede containerskibe med 41 nye i ordre. APM Terminals driver en række havne placeret centralt som knudepunkter såvel som slutdestinationer. Olie & Gas er den anden hovedsektor. Her optræder APM alene i råstofleddet, og i hovedsagen er der tale om offshore koncessioner. Tankfart og Offshore service er også orienteret mod olieindustrien med naturgas (LNG) som nyeste virkefelt. Detailhandel drives i Nordeuropa med 1.362 butikker. Netto UK er solgt til Wal-Mart koncernen. APM ejer en aktiepost på 20 % i Danske Bank. Personalestyrken var i 2009 på 115.386 medarbejdere.

 

Ledelse

Nils Smedegaard Andersen (født 1958) er topchef; Michael Pram Rasmussen (formand i Topdanmark; født 1955) er formand for bestyrelsen.

 

Ejerforhold

Almenfonden 41,2 %, Familiefonden 9,8 %, Mærsk Mc-Kinney Møller 3,7 %, Støttefonden 2,9 %.

Egne aktier (B-aktier) udgør 0,7 %. De fire kendte ejere besidder tilsammen 76,5 % af stemmerne (A-aktierne). Rederiet har over 68.000 aktionærer. B-aktier har ingen stemmeret.

 

Omsætningens fordeling

Containerservice 46, APM Terminals 4, Anden skibsfart 10, Olie & Gas 18, Detailhandel 19, Industri mv. 3 %.

 

 

Aktieinfo, John Stihøj og/eller Lau Svenssen ejer aktier i A.P. Møller – Mærsk.

 

 

MAERSK LINE I USIKKER COME BACK

 

Fragtpriser forbedret. Høj oliepris gavner. Usikre udsigter

 

Fremgangen har været uventet kraftig for Maersk Line i første halvår, og denne situation indebærer usikkerhed omkring styrken i genrejsningen. Salgspriserne er nemlig meget følsomme. Fremgangen er fordelt mellem mængde og pris i forholdet 1:3 forenklet udtrykt, men det er naturligvis den stigende efterspørgsel, der har muliggjort et så voldsomt løft i transportpriserne. Samtidig forbedres indtjeningen af programmet for opstramninger. Man har for alvor succes med reduktion af brændstofforbruget, der er faldet med 6 % selv om skibe er taget ud af oplægning. Det er fremgangen for Maersk Line og det anden hovedområde, olieudvinding, der har fremkaldt den imponerende turnaround. Men tiderne er usikre, og de interne forhold effektiveres derfor alle steder.

 

Heldigt forløb

Ændringerne i de ydre markedsforhold har været afgørende for det heldige forløb, hvor APM har forstået at medvirke til et niveauskift for fragtpriserne. Angiveligt har Q2 haft ekstra kraftig vækst i eksporten ud af især Kina, og mangel på tomme containere understreger at udbyderne af transport i det mindste kortvarigt står stærkere end køberne. Ubalancerne i verdenshandlen er imidlertid store, og massiv import i USA og EU forekommer ikke at harmonere med disse landes lave og kunstigt stimulerede vækst. Behovet internt i Asien og for besejling af Sydamerika og Afrika er derimod mere lovende.

 

Den besværlige proces med at genrejse indtjeningen for Maersk Line er med et trylleslag klaret. Da markedet jo ikke er basalt forandret drejer spørgsmålet sig om holdbarheden i den nye og gunstige magtposition med ny styrke for udbyderne. Kapacitetsmangel for skibe er ikke tilfældet, og ordrebøgerne kræver høj vækst for at beskæftige tilgangen i 2011-12. Her står APM dog i en gunstig position ved at have en pause med få nybygninger før de to næste serier leveres.

 

Strukturen i branchen har ikke forandret sig endnu, men det tegner sig som perspektiv. Krisen har været en grum oplevelse. Når der igen er ro over feltet, vil nogle ejere formentlig foretrække at sælge. En koncentration og konsolidering er derfor på vej. På kort sigt gælder det om at forsvare den genskabte markedsbalance og ikke at torpedere dette med nye store ordrer.

 

Olien

Her er det også priserne, der forbedrer indtjeningen. Andelen af produktionen er blevet reduceret som følge af Qatar-koncessionen, hvor indkomsten upfront har været høj pga. investeringerne. Indtægterne er opgjort i USD vokset med 24 % selv om mængden er faldet med 14 %. Bruttoavancen ligger helt oppe på 87 %, og dermed overgås endog medicinalindustriens normer.

 

Olieprisens højde er derfor afgørende. Ønsket om ekspansion vil betyde større indsats i efterforskning og boringer. Flere spændende projekter er allerede nået frem til vurdering med henblik på produktion. BP-ulykken i Mexico Golfen skærper kravene omkring driftsudøvelse, risiko og afkast, men det vil næppe gribe afgørende ind. Verdens behov for olie og naturgas vil være afgørende at opfylde mange år frem.

 

Matte forhold for øvrige aktiviteter

Andre virkefelter klarer sig pænt trods vanskelige tider. Offshore kan blive påvirket af regelændringer vedrørende forureningsrisikoen. På langt sigt vil det formentlig gavne kvalitetsudbydere som Mærsk og fjerne gammelt materiel. Kortsigtet giver det imidlertid usikkerhed og et afbræk med boreforbud i amerikanske farvande.

 

Supermarkederne har let fremgang, og her er den afgørende disposition frasalget af Netto UK, der forventes at falde på plads i efteråret. Avancen herpå er foreløbig ansat til 4,6 mia. kr. Stigningen i USD kursen medfører desuden en positiv regulering af egenkapitalen på hele 20 mia. kr.

Norfolkline er overført til DFDS som en tilpasning. APM Terminals har solgt en aktiepost i Yantian Terminalen med en stor gevinst. En meget vigtig aftale er diskret indgået omkring udlejning af den topmoderne havn i Norfolk på USA's østkyst. Pengene vil komme over 20 år, så den formentlig aldeles store gevinst vil blive fordelt over tid. Det er eksempler på koncentration af ressourcerne.

 

Udsigterne

Strukturen i aktiviteten indebærer at afvigelserne i Q3 ikke kan blive store. Det skal derfor gå meget galt i Q4 før den nye prognose om et nettoresultat på ca. 4 mia. USD anfægtes. Hertil kommer avancen fra salget af Netto UK. Sidste rekord fra 2004 på 28 mia. kr. er dermed tæt på.

 

For 2011 er der dog grund til at være forsigtig. Container-service kan blive ramt af ny modgang, og olieprisens udvikling er uforudsigelig. Positive nyheder omkring etablering af olieproduktion er en mulighed, og der kan blive tale om væsentlige udvidelser med hurtig tilbagebetaling. Balanceret optimisme er vel ordet for udsigterne. Særlige avancer kan ikke påregnes udløst uanset bogholderiets forsigtige standard hele tiden indebærer denne chance.

 

Aktien

Halvårsoverskuddet på 13,4 mia. kr. var langt bedre end nogen kunne formode, men alligevel er aktien blevet udsat for salgspres og et dyk på over 10 %. Det må forklares af generel frygt på børserne for et tilbagefald i den globale økonomi med en såkaldt Double Dip situation, altså en sekundær runde med recession. APM aktien handles på niveau med indre værdi. P/E tallet kan beregnes til ca. 10 baseret på et forventet nettooverskud på 20 mia. kr. uden salgsavancerne. Aktien er i en Køb situation, hvor der kortsigtet må antages at være en bund placeret ved 40-42.000.

 

Regnskabstal

mia. kr.

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010E

Omsætning

160

209

265

279

312

260

300

Resultat af primær drift

29

34

36

45

62

20

55

Årets resultat

28

20

16

18

17

-7

25

Balance

182

285

314

328

343

345

390

Egenkapital

102

123

129

138

150

149

198

Egenkap.forrent., i pct.

30.2

17.8

12.3

13.3

11.8

NA

14.4

Markedsværdi 26082010

mia. kr.

193

NB: IFRS tal

 

AKTIER

 

Aktieanalyser
Modelporteføljer
Aktieanbefalinger
Tekniske analyser
... og meget meget mere

 

 

 

 
 

Mest læste artikler

 

Aktiedebat
FX-kurser
Handelsanbefalinger
INFO OG BESTILLING
Kortsigtet Modelportefølje
Teknisk analyseservice
DEBAT

 

Kalenderen / Aktier i fokus

 

24-05-2013

DANMARK:
Regnskab fra DiBa Bank, Brdr. A&O Johansen.

USA:
Tal for salget af varige forbrugsgoder.

Se hele finanskalenderen

 

 
Sitemap - oversigtskort
Udskriv