TIL OVERSIGTEN > Harboes Vist 1120 gange


Dato : 16-03-2010 00:02     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : havde lige glemt aktien for en stund men så lige idag at den dykkede lidt og kom op igen.
fornemmer ikke ro om denne aktie ...... og regnskabet er Ok, bortset fra for store investeringer i forhold til indtjening ... uha ... fik en grim følelse af Nordisk Fjer om igen ... vil meget gerne satse på denne men kurs syntes for høj p.t.
kurs 107 er et faresignal for fortsat fald ..... måske vil en stabilisering i kurs 100 være OK.
Udover 3F sag osv, er der så nogle gode bud?
@:-)
Dato : 09-02-2010 17:43     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : Hej

Har forresten (lige glemt i juletravlheden) set indlægget medio dec og spurgte også CHjort hvad hans klare anbefaling var..... men fik ikke et klart svar fra ham.

Så'e konklusion må man selv drage på denne:
http://www.youtube.com/watch?v=GPVXXyDZkN4

mvh
Mikael
Dato : 09-02-2010 08:01     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Hej Mikael og John

HVIS... I har tid, så kig på linket på mit indlæg. CHjort ovre fra ProInvestor har igen gennemgået aktien og der faldt en goodie af inde omkring 6 min. af de 9:42 min, som indlægget varer. Jeg fik bekræftet vore ideer om aktien.

mvh Lars Bech
Dato : 05-02-2010 19:26     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : Hej Lars

Følger selv denne med et "lommechart" og ser støtte i niveau 108-111. Hvis 108 da mener jeg der er salgssignal. En modstand opadtil ser jeg ved kurs 130............. der er ved at blive etableret en kile indenfor de nævnte niveauer.

Vi må se hvad der sker. Ud fra en FA betragtning har John nok ret i, at der er andre mere spændende aktier.
Men Harboe er absolut en aktie man kan overveje at samle op hvis kursen falder indenfor det næste stykke tid.

@:-)

Dato : 05-02-2010 19:00     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Hej John

Netop den lille omsætning gør, at jeg kun kigger på et månedschart for aktien. Andet giver ikke mening. Der er en faldende kile og vi ligger i bunden af et støttepunkt. Derfor kan et evt. udbrud også blive ganske interessant.

mvh Lars Bech
Dato : 05-02-2010 16:49     Svar
Bruger : John Stihøj
Indlæg : Aktien ER interessant men pokkers lidt omsat. Det gør den lidt farlig. Var selv heldig at høbe omkring 113 først på året og slippe den lige under 120. Jeg vil sådan set gerne have den, men andre aktier flytter sig mere. Den burde egentlig koste mere end 112.
Dato : 05-02-2010 12:29     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Hej Mikael

Ja, generationsskiftet er så absolut noget, som præger Harboes. Bernd Griese ER manden bag Harboes og vel har man fået kørt andre familie-medlemmer ind på højere poster, men i andre firmaer har man set, at anden generation ikke formår at løfte opgaven på samme vis som første generation. Man kan derfor spekulere i en exit i form af opkøb.

Jeg kiggede på deres hjemmeside efter oplysninger om ledelsens sammensætning, men forgæves. Bestyrelsen har generelt en relativ høj alder, men kompetente personer.

mvh Lars Bech


Dato : 04-02-2010 21:35     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : Hej Lau og Lars

Tak for Jeres svar.... jeg fornemmer en vis usikkerhed her på den kort bane.. der er et par forskellige faktorer som måske samlet kan påvirke aktien i ned-retning.... og kan ikke lige se en kurstrigger p.t..

Et spændende spørgsmål kunne være hvordan man på sigt vil håndtere et (måske) direktions/hovedaktionær skifte.
Det må være indenfor de næste 5-10 år det skal ske og om det kan ændre prissætningen af aktien er et godt spørgsmål.

Go aften
/Mikael





Dato : 04-02-2010 09:16     Svar
Bruger : Lau Svenssen
Indlæg : Jeg er glad for Harboe som aktie. Value for money. Deres produkter er normalt også udmærkede.
De fremadrettede satsninger har været meget store men ikke båret megen frugt. Senest udestår det at få maltningsprojektet til at give bonus, ligesom Frisktappede produkter ikke ser ud til at være blevet den tiltænkte succes. Salg til detailkæder i Tyskland fra Dargun fabrikken er afgørende for væskten i hele forretningen, og det er uklart.

Ølmarkedet i Danmark bedres, idet både Carlsberg og Royal UNIBREW gerne vil tjene flere penge og ikke har lyst til at genere via konkurrrence. Det er detailkæderne der driver denne proces efter min mening.
Akiten er et langsigtet køb, men der skulle gerne komme skub i sagerne med succes et eller andet sted. Mulighederne er der, men det kniber indtil videre med at få salget til at rulle.
MVH/LS
Dato : 03-02-2010 23:10     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Godaften Mikael

Jeg følger selv aktien og har samme forventninger som dig. Jeg har noteret mig, at der ved 3 lejligheder i de sidste par måneder har været distribueret væsentlig flere aktier end ellers. Jeg følger aktien på månedscharts og der mangler en begivenhed for at få den til at bryde ud af en kile. Måske regnskabet den 11.3.2010 kan give en afklaring. GB vil nok trække lidt ned, da der nok sælges færre dyre øl.

mvh Lars Bech
Dato : 03-02-2010 21:53     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : Hej Forum

Er der nogle der har en holdning til denne aktie nu ?.

Solgte i dec 09 og indkasserede et skattemæssigt tabsfradrag OG overvejer nu hvornår timingen er for at springe på igen. Er p.t. lidt skeptisk pga skarp konkurrence på øl og som ikke er til Harboe's fordel. Kan ha tanke en på nedjustering af resultatet som følge heraf. Måske kan integrationen af Gourmet-bryg også tynge lidt på bundlinien.

Er der nogle lyspunkter ?

@:-)
Dato : 12-11-2009 21:52     Svar
Bruger : mikael
Indlæg : Jeg forstår ikke hvad der sker med kursen p.t. Er tungt lastet i den med kurs 125.
Havde ikke en forventning om kurs 110 når meget andet øl er steget, nye produkter, produktionsmetode osv, som kun burde tale for en stabil/stigende kurs.
Har lidt svært ved at vurdere den økonomiske belastning af gourmet-bryggeriet på den korte bane. Det er måske den der har kostet lidt ?.
Jeg tror på en bund her i 110 og så kan det kun gå fremad i jævnt tempo. Der mangler måske lidt køberinteresse for aktien for at få kursen op. Den virker meget prisfølsom overfor lille volumen.
@:-)
Dato : 12-11-2009 12:41     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Hej Gert

Jeg er meget enig. Der skal ikke ske meget positivt i salget før det ryger direkte på bundlinien. Jeg kender personligt ledelsen og selskabet og jeg tror meget på bryggeriet på langt sigt. Der er viljen til at foretage de nødvendige ting - nu har man senest kastet sig over Juice-produkter.

Et usikkerhedsmoment kunne være Hr. Griese seniors alder, men jeg mener, at der er dygtige folk i kulissen, så det skal nok lykkes.

Det virker som om, at aktien skal handles i kælderen før halvårsregnet 8/12-2009.

Den er meget værd at overveje til en lang position.

mvh Lars Bech
Dato : 12-11-2009 11:36     Svar
Bruger : ger
Indlæg : Jeg vil gerne genoptage lidt fokus på Harboe. Der er de seneste to år blevet strammet noget op i biksen, omsætningen en steget, nye produkter er kommet til, Gourmetbryggeriet er købt til ... og kursen er kommet ned omkring 110, der svarer nogenlunde til indre værdi. Så hvad nu ... direkte afkast er stadig 1,5, så den skal ikke stige ret meget, før aktien er noget bedre end en passiv obligation.

Lad høre.

Med venlig hilsen

Gert Jessen, Odense
Dato : 27-08-2007 07:54     Svar
Bruger : Lars Bech Larsen
Indlæg : Hej forum !

Nu kender jeg personligt en del til Harboes, da jeg stammer fra Skælskør. Ikke kun er det den tredie nedjustering i går, men de af Jer, der måtte fordrive en del af fritiden med at læse tilbudsaviser, vil have bemærket, at man kan købe en kasse Tuborg for omkring 75 kr. Tit kan man også købe Semper Ardens og andre kvalitets-øl til meget konkurrence-dygtige priser, der sammen med de sidste par års opsving har fået folk til at flytte deres køb fra discount-øl til mærke-varer. Royal går f.eks. også godt.

Jeg tror, at vi ser en ændring af en trend hér. Danske Ølentusiaster har fået mange medlemmer og der vælter op med nye små bryggerier. Jeg hører, at Harboes ikke tjener noget på at producere de billige øl og sodavand. Så Harboes står virkelig over for udfordringer og mit bud er, at de vil kigge yderligere til udlandet for at få sat skub i udviklingen, da DK er ved at være passé.

mvh Lars Bech, Odense, men tidligere Skælskør
Dato : 23-08-2007 20:14     Svar
Bruger : jtm
Indlæg : Tak for svar John.

Umiddelbart vil jeg også mene Harboes B skal længere ned, med en så kraftig nedjustering fra 80-90 mio. til 50-60 mio. omkring 30 %. Og hvad være er deres forventede resultat på 80-90 mio. var udmeldt for en måneds tid siden.
Fordi Jeg skrev til Lau skyldes den artikel i Finans info (15. august ), hvor han kommer med nogle meget interessante tiltag i Harboes.
Jeg har ikke den store tiltro til konceptet billig øl alene.
Jeg er glad for i overvejer at tage den ind i modellen, det kan blive en spændende aktie.

Venter med spænding at høre fra aktieinfo når vi skal samle den op.

Dato : 23-08-2007 19:13     Svar
Bruger : John Stihøj
Indlæg : Jens. Casen er interessant, men jeg tror ikke du behøver at haste ind i aktien. Den skal lige finde bunden, og så kan køb komme på tale. Det er en af de aktier, som vi lurer på til modellen. Men usikkerheden er stor generelt på markedet, så vi har ingen hastværk.
Dato : 23-08-2007 17:53     Svar
Bruger : jtm
Indlæg : Hej Lau

Er der ved at være en bund i 150?
Eller skal vi holde fingerne væk.

Jens


KØBENHAVN, Aug 23 (Reuters) - Bryggeriet Harboe <HARBb.CO>
nedjusterer sit årskøn i regnskabet for 1. kvartal efter nedgang
i afsætningen og højere råvarepriser, hvorefter aktien falder.

Kl. 16.53 ligger Harboe-aktien 8,6 pct. nede, i et let
positivt dansk marked.

- Salget af øl og læskedrikke er præget af betydlig sæson-
og vejrmæssig udsving, skriver Harboe.

Bryggeriet nedjusterer til et årsresultat før skat i
intervallet 50-60 mio. kr. fra 80-90 mio. kr., fremgår det.

Selskabet fik i første kvartal af 2007/08 en tilbagegang i
resultat før skat til 10,1 mio. kr. fra 40,1 mio. kr. i samme
periode sidste år, fremgår det af regnskabet torsdag.

Bruttoomsætningen endte på 443,5 mio. kr., ned fra 487,5
mio. kr. i første kvartal i 2006.

Mest læste artikler

 

Aktiedebat
Aktieinfos ugekommentar
FX-kurser
Handelsanbefalinger
Kortsigtet Modelportefølje
Teknisk analyseservice
Langsigtet Modelportefølje

 

Kalenderen / Aktier i fokus

 

07-09-2010

DANMARK:
Q1 regnskab fra Harboes Bryggeri.

USA:
Regnskab fra Dollar General.

Se hele finanskalenderen

 

ren / Aktier i fokus

 aktiekommentar

Ugens aktiekommentar

 

Store udsving på finansmarkederne

 

Stigende Take Over aktivitet er godt for aktierne. Makroøkonomiske nøgletal giver ingen signal om kommende retning. Der er igen lagt afstand til vigtige støttepunkter. Fokus på GN Store Nord og de nordiske skovaktier.

 

Læs hele ugens aktiekommentar her

 

Opdateret 03-09-2010 kl. 10.45

 

 
Sitemap - oversigtskort
Udskriv